Rozhovor s fotografem Indym

Čau, Indy, jak se daří? Doufám, že jsi připraven na malý výslech.

Čau Kozle, no docela dobre a aj ja dúfam, že som pripravený na tvoje otázky. 🙂

Začněme historií. Jak vypadaly Tvé začátky s focením vůbec? Vybavíš si svůj první aparát?

Moje začiatky? No bol som jeden z tých čo fotili hmyz, macro a prírodu. Následne som sa rozhodol že by som sa o fotke ako takej rád dozvedel viac a šiel som ju študovať na SUŠ-ku. V tom období som začínal aj chodiť na koncerty u nás v Nitre do teraz už zavretého klubu naOZZaY od kapiel ako Pink Floyd, Rolling Stones, RHCP a Nirvany som postupne začal viac počuvať metalčeky, punk a hardcore no a v tom období som aj dostal prvú digitálnu zrkadlovku Nikon D200, ktorá si prešla cez celu rdinu a skončila u mňa. Pred tým som fotil aj na staručičký Olympus C4040 jeden z  prvých kompaktov na trhu a istý čas aj na film na Praktiku MTL5. Ale stredná škola bola pre mňa zlomová čo sa týka fotografovania Kapiel a Koncertov ako takých.

Jakou výzbroj používáš dnes?

Šiestym rokom fotim na Nikon D5100, kupoval som ho najmä kôli tomu že v roku 2011 som sa začal viacej venovať  tvorbe videii, videoklipov a podobne. Spolu s ním som si zaobstaral aj Macro Objektív Nikkor105mm o 2.8 clone čo bol pre mňa vtedy luxus, hlavne keď som sa s týmto objektívom prvý krát dostal fotiť na slovenský TOPFEST + som už v tej dobe mal externý blesk, zoom Nikkor18-200mm a môj oblúbený FishEye Samyang8mm. Ai 3 roky dozadu som si do výbavi prihodil aj pevnú 50ku, ktorá ma famoznu svetelnosť. Avšak dúfam že do letného Fajťaku 2018 stihnem Výbavičku Upgrejdnuť o Nikon D7500 a širokouhlý zoom 10-20mm… Keď už sú tie Vianoce 🙂

Tvé fotky mají vyhlášený rukopis; hlavně „rybí oko“. Proč zrovna tento efekt?

 Rukopis, hlavne rozmazané tahanice a Fish Eye, to je moje oblúbené, fotím tak najmä kvôli tomu, aby z tých fotiek sršala čo najvačšia nálož energie, pretože ja tak vnímam tie koncerty, že som ten čo môže objektívom zachytiť tú prúdiacu energiu od Kapely luďom, od Ludí naspäť kapele. To je to čo ma na fotení koncertov baví najviac a Rybie očko tomu dáva ešte vačšiu dynamiku, či už momentom alebo kompozíciou. Rád si ale nafotím aj technické fotky s paradnym svetlom.

Stejně tak máš dobrý cit pro moment. Máš svou taktiku nebo fotíš a doufáš, že „to vyjde“?

Kedysi keď som mal rybie očko asi pol roka som tak fotil že snaď to vyjde ale časom som sa naučil kam dať ruku, kam prebehnuť na čo si počkať ako ten foťak dať čo najbližšie a aké sú zaujímave kompozície hlavne pri fotení s Fishom, dobré je aj sledovať chvílu kapelu ako hrá aby človek nevletel na pódium a nedostal hneď  facku gitarou alebo mu bubeník nevypichol oko 🙂

Pojďme k FajtFestu. Kdy jsi ho navštívil poprvé a jak ses stal jeho dvorním fotografem?

Poprvé to bolo v roku 2013, 4. ročník chcel som pôvodne isť už aj na ten predošlí ale na poslednú chvílu ma skolila choroba.  Začalo to tým že v roku 2011 som ako maturitnú pracu točil neoficialny klip pre HEAD2DOWN. Odvtedy som snimi chodil dosť koncerty a podobne a v roku 2012 myslím, že to bol september som snimi točil Live klip na song Question of the Truth. Neviem presne čo Fuxo Bobovi povedal, a či vôbec, ale Bob sa mi ozval s tým, že videl tento klip a aj nejakú moju vtedajšiu tvorbu a že či by som nechcel v roku 2013 pre nich fotiť . Odpoveď bola jednoznačné ÁNO, hladal som vtedy nejakú akciu priestor kde by som sa mohol realizovať a toto prišlo ako dar. Ešte pred Fajtfestom si ma zavolali fotiť aj chalani zo slovenského WLESEFESTu kde v ten rok boli headlinerom aj BETRAYING THE MARTYRS. Tu by som mal povedať že najmä kvôli WLESEFESTU a FAJTFESTU v roku 2013 som si našiel ten svoj povestný RUKOPIS. Prvý ročník bol pre mňa ťažký hlavne vďaka Warm Upke kde sme s Hulíngangom stiahli viac ako 15 litrov kávového BOŽKOVA… na druhý deň ráno som sa cítil ako vo filmoch Hangover len som kukal vo foťaku fotky ktore sa postupom Line upu začali rozmazavať divočieť a vytrácať 🙂 O to vtipnejší bol druhý deň kedy ma všetci zdravili popravde ¾ tých ludi som vobec nepoznal ale oni mňa zjavne áno 😀 . . .  Tu by som rád dodal, že pre rok 2018 ma oslovili aj chalani z Mr.DynaBoom takže si prvý krát oficialne pofotím aj HUBERTKu za čo som veľmi vďačný.

 

Jelikož jsi taky fanoušek, oblíbil sis za ta léta nějaké kapely? A co očekáváš od jubilejního FajtFestu 2018; i vzhledem k aktuálně známým položkám bandlistu?

ÁNO práve vďaka FF crew som spoznal kopec kvalitnej muziky TTIOT, Sunset Trail,Shadow Area, Corposant, DENOI a Overhype sú pre mňa od Fajťakov kultové zaležitosti a som rád, že časom som s nimi mohol spolupracovať aj osobne. Najlepší je ale Fajtfest v objavovaní nových svetových kapiel mne rozhodne prirástly k srdcu hlavne TAPED, INFECTED RAIN, HOPE, RISE OF THE NORTHSTAR, Our Hollow Our Home ale i Jinjer alebo Smash hit combo… No a od 10. ročníku už vlastne ani neviem čo očakávať, ja som strašne vďačný a fakt rád že od roku 2013 odkedy im omielam nech dotiahnu  BETRAYING THE MARTYRS sa im to podarilo a takisto EMMURE to sa nedá ani napísať, že ako som z toho rád, že ich znova uvidím  a že sa chalanom takto postupne plnia sny, som naozaj zvedavý aké ďalšie kapely či už domáce alebo zahraničné dotiahnu na túto párty. Rozhodne by bola pecka po každom Dni na stagi spraviť koncert s revival/tribute kapelou ve SKI-baru pretože tohtoročná Khalba na bare bola famózna.

Samozřejmě vím, že fotíš koncerty nejen na kopci. Co bys označil za vysněné, nejlepší nebo i nejhorší focení obecně, ale také v rámci VelMezu?

Vysnený a fakt si cením že som sa dostal fotiť  bol bezpochyby tohtoročný koncert LINKIN PARK v Prahe, počas prvého songu ako začali som nemohol ani uveriť, že tam som a môžem fotit kapelu i Chestera z takej krátkej vzdialenosti, bol to pre mňa ako sen. A to čo sme sa dozvedeli práve na kopci počas štvrtkového večera ma aj preto fakt dostalo a ešte teraz keď na tie fotky pozerám tak nejak sa mi to nechce veriť. Okrem LP  mam ešte zopár vysnených čo som mal možnost fotit napriklad IRON MAIDEN, LIMP BIZKIT, BMTH, KORN, BFMV, RAMMSTEIN-i keď ich som sa dostal fotit iba z davu, skúsenosť na nezaplatenie.  Aktuálne sa mi najlepšie fotilo teraz v Bratislave na paganfolkovej OMNII, zobrali si so sebou skveleho osvetlovača a kopec svetiel tak dobre sa mi nefotilo už dobrého pol roka nehovoriac o perfektnom pristupe organizatorky a samotnej kapely. K tým najhoršim foteniam by som paradoxne priradil práve tohtoročný AERODROME prístup samotných organizátorov bol šialene hrozný a obmedzujúci. Prakticky sme nemali možnosť akéhokoľvek pohybu po areali zachytenie Ludii ako sa bavia ako dávajú zo seba energiu, bolo to všetko fakt dosť obmedzené, prakticky som fotky z tohto fotnia videl až na hotely.  V rámci VelMezu… Akákoľvek FF párty ktorá bola a fotil som ju bola famozna, chalani si dávajú záležať na organizacií a starostlivosti o učinkujucih i fanušikov. Najvačší bordel to bol na minuloročnej vianočnej párty, najzaujímavejším pre mňa bol FF-Ples, každý priestor mal ale dačo do seba :) nezažil som vo VelMeze ešte zlú akciu… áno ani tú skúšobňovicu.

Musím se Tě zeptat na jednu méně příjemnou věc. Mnoho lidí slyšelo, že se objevily potíže s vydáním klipu Bad Victim k songu Pod hrozbou deště. Pojď, prosím, k tomu dodat svůj pohled a záležitost uzavřít.

No hej srdcovka aj rozbroj tento klip… Šiel som do toho so všetkým nadšením a odhodlaním. Konečne som mal volnú ruku robiť „Blackový“ klip, chalani mi na začiatku dali výber songu povedali par veci čo by tam chceli a toho som sa tak nejak chytil. Pôvodne sa malo točiť na Epicentrum, ale ja som videl ako vačší singel Pod hrozbou deště, vačšia temnota a ponurosť ma zlákala aj napriek dosť dlhej minutáži. Prvé točenie Bomba preháňal som chalanov VelMezom, vysvecoval gopročkou kostoly a cintoríny. Druhé točenie ešte vačšia bomba hlavne vďaka Timpánovi, zohnal super priestor a svetlá. Točilo sa o podstatne lepšie než som čakal… no a potom som sadol k strihu. Kde som pochopil, že som si vzal veľke sústo či už minutážov alebo spracovaním. Aj napriek tomu som do letného Fajťaku vdýchol do klipu najviac svojej tvorby ako sa len dalo, najviac energie, ponurosti farebnosti a celkovo toho temného nádychu ktorý klip má aj po vidaní. No a tu nastal žial zlom. Samozrejme čakal som že bude treba kopec veci ešte podoťahovať, prestrihať a zahustiť podľa predstáv kapely. Avšak k samotnemu strihu, som sa dostal až v septembri, bo hneď  po Fajťaku som sa dostal robiť do Čajovni v Nitre, kde robím vlastne až do dnes… Je to pre mňa práca ktorá ma fakt baví, a takých nie je veľa a dosť som jej obetoval. Avšak aj koli nej som na klip mal čoraz menej času + dookola takmer rok počuvania Songu ma dostalo do fazi, kedy som sa nevedel odosobniť a spraviť si od neho odstup zmeniť a zostrihať veci ktoré sa mi zdali byť OK, začal som veci naťahovať a odďalovať, čo bola najvačšia chyba ktorú som spravil a fakt mi je lúto že som ten klip nedotiahol, no v ten daný moment to proste z mojej strany nešlo. Vzďaloval som sa každým strihom viac a viac od mojej predstavy a nakoniec som to položil až do stavu, kedy to začalo ohrozovať moje pôsobenie na samotnom FAJTFESTe. Chalanom som zaslal všetky materialy ktoré sme natočili alebo aj nafotili s tým, že oni majú niekoho kto im to pomôže zostrihať a dokončiť. Osobne som doporučil aj ALEŠA ktorý teraz točí aj fajnové AFTERMOVIE z Fajťákov, a tento klip dostal do dlhoočakavaného finále. Za TO som mu fakt moc vďačný, a som tiež rád že sme sa s chalanmi časom zmierili, aj keď tento temný mrak nadomnou v ich očiach bude žial už navždy …Touto cestou by som sa chcel všetkým fanúšikom tejto kapely ospravedlniť za dlhé čakanie na tento klip. Ale aj napriek tomuto všetkému jevizuál k  songu POD HROZBOU DEŠTĚ osobná srdcovka, moje temné decko a kus roboty, zážitkov ale aj ponaučení do budúcna ako veci nerobiť…

Díky. Boba jsem v závěru rozhovoru prosil, aby lidi navnadil. I Tebe závěrem požádám, abys řekl, proč se těšit a jít na Fajt Hill.

Každý rok sa teším ako prídem späť domov na kopec stretnem sa s luďmi s organizatormi a kapelami. Atmosféra je rodinná a tak to je najkrajšie, žiadne šialene zákazy, žiadne neopodstatnené barieri, ešte aj SBS sa s Vami zabaví a zaskače si na oblúbene kapely. Pokial človek rešpektuje účinkujúcich a necpe sa im za každu cenu pod nos oni radi prídu na SKI bar dať s Vami pohárik,  odfotiť sa či podpísať CDs. Preto neváhajte a príďte sa stať súčasťou tejto rodiny. Kapely ako Emmure, BTM, Crystal Lake a mnoho ďalších za doslova ľudovú cenu s rodinnou atmosférou…

Bookmark the permalink.